Blog

svislá markýza na balkony a okna

Svislá markýza – všestranná ochrana oken a balkónů

Svislé markýzy, známé také jako padací nebo vertikální markýzy, jsou multifunkční a vizuálně přitažlivé. Slouží jako svislá ochrana vašeho soukromí a a jako ochrana proti slunečnímu záření. Jsou elegantní alternativou k venkovním žaluziím.

Svislá nebo fasádní markýza, původně vyvinutá pro veřejné budovy a kanceláře, si stále častěji nachází cestu i do soukromých domovů. Důvodem je jejich všestrannost a atraktivní vzhled.

svislá markýza MHZ

Funkce a struktura svislé markýzy

Svislá markýza slouží především jako sluneční ochrana oken, balkonů, lodžií a jako markýza na terasu. Chrání před nadměrným slunečním zářením, oslněním a přehříváním, ale je také účinnou sítí proti hmyzu při otevřených oknech.

Ovládá se:

 • ručně klikovým pohonem, šňůrou nebo řemenem
 • s motorovým pohonem tlačítkem nebo dálkovým ovládáním
 • volitelně s časovými spínači a pokojovými termostaty
 • ovládat a plynule upravovat na požadovanou výšku. A to díky jednoduché a zároveň variabilní konstrukci.

detail svislé markýzy

Konstrukce svislé markýzy

Svislá markýza se podobně jako venkovní roleta připevňuje na vnější stranu okna, proto se často používá označení „externí roleta“.

Markýza má však jinou strukturu a skládá se z:

 • nosná trubice
 • roletová trubice
 • box markýzy
 • kloubové rameno

Posledně jmenovaný je považován za nejdůležitější složku. Proto při nákupu dbejte i na pevné provedení. Stejně jako u jiných typů markýz se na zakrytí používají akrylové tkaniny, zástěny nebo PVC tkaniny .

Díky jejich speciální impregnaci jsou použité materiály:

 • odpuzující vodu a nečistoty
 • prodyšný
 • rychlé schnutí
 • chráněna proti hnilobě

Při vhodném sklonu snadno odolají krátkým srážkám. Péčí o látku markýzy a občasnou obnovou impregnace výrazně prodloužíte její životnost a látka zůstane atraktivní po několik let.

svislá markýza 200 cm

Rozdíly mezi venkovními žaluziemi a roletami

Vertikální markýza je stejně jako u venkovních žaluzií nebo venkovních rolet venkovní ochrana oken, která odráží sluneční paprsky ještě před dopadem na okenní tabuli. Výhoda oproti žaluziím a dalším interiérovým řešením jako jsou plisé, vertikální žaluzie nebo panelové závěsy: teplo se nedostane ani okenní tabulí do interiéru budovy; markýza tak působí jako „přirozený klimatizační systém“.

Na rozdíl od venkovních žaluzií je však vertikální markýza tvořena souvislou plochou namísto mnoha malých paralelních lamel. To usnadňuje čištění a nabízí mnoho možností designu díky různým designům a barvám.

Oproti napevno instalované roletě nehrozí žádné tepelné mosty, například kvůli špatně zaizolovaným roletovým schránkám nebo vedení pásů.

vertikální markýza do okna nebo do pergoly

Prospěšné v několika ohledech

Široká škála vzorů a barev látky a rámu markýzy ve všech barvách RAL dělá z markýz atraktivní prostředek pro ztvárnění fasády. Jednou z jeho nejviditelnějších výhod je snadná instalace: připevňuje se ke stěně nebo stropu pomocí držáku a nejsou nutné boční kolejnice (ačkoli existují modely s bočními kolejnicemi).

Na rozdíl od venkovních žaluzií nebo rolet nemusíte vrtat do rámu okna nebo připevňovat další upevňovací prvky na stěnu domu. Záleží na vybraném modelu.

svislá markýza na balkon

Ochrana oken bez efektu zatemnění

Látka markýzy je neprůhledná, ale průsvitná. Průhlednost má za následek příjemnou hru světla a barev, když na ni dopadá sluneční světlo; interiér není zcela zatemněn, nedochází tedy k efektu zatemnění jako u venkovních rolet.

Zároveň zůstává venkovní prostor viditelný zevnitř, což znamená, že markýzy poskytují dokonalé soukromí a ochranu proti oslnění . Navíc mají zvukově izolační efekt a při otevřeném okně fungují jako síťka proti hmyzu. Díky tomu jsou ideální do všech interiérů, kde není žádoucí úplné zatemnění .

svislá markýza nezatemňuje místnosti

Jednoduchá údržba

Díky vysoce účinné nanoimpregnaci je svislá markýza odolná vůči povětrnostním vlivům a vyznačuje se nízkou přilnavostí nečistot. Menší skvrny lze snadno odstranit gumou nebo kartáčováním , silnější znečištění pomůže odstranit zředěný mýdlový roztok nebo speciální čistič od specializovaného prodejce. Nikdy však k čištění nepoužívejte vysokotlaký čistič nebo rozpouštědla, jako je benzín nebo alkohol.

Důležité: Při zatahování se vždy ujistěte, že je látka markýzy zcela suchá, aby se zabránilo tvorbě plísní!

Potažený hliníkový rám má mechanismus nenáročný na údržbu. Pravidelná kontrola a občasné ošetření pohyblivých částí (např. silikonovým sprejem) zcela postačuje k zachování funkčnosti po léta.

jednoduchá údržba svislé markýzy

Markýzy pro různé oblasti použití

Markýzy, které přesahují standardní rozměry, lze použít pro širokou škálu účelů a oblastí. Zakázkové výrobky větších rozměrů slouží mimo jiné jako

 • zastínění na terasu
 • zastínění zimní zahrady
 • pergolová markýza.

Speciální formou vertikální markýzy je skládací stěnová zástěna, kterou využijete jako boční stínění a zástěnu soukromí například na balkóně. Jedná se o meziformu vertikálních markýz, jejichž montážní konzola je připevněna přímo ke stěně domu. Výhoda oproti markýze: Flexibilní markýzu můžete zatáhnout pohybem zápěstí , když ji nepotřebujete.

svislé markýzy na pergoly

Třída odolnosti proti větru

Markýzy jsou estetickou a flexibilní alternativou k roletám, plisovaným dveřím apod. Levné modely se standardními rozměry jsou již k dostání za výrazně méně než 5000,- Kč, ale při nákupu se doporučuje opatrnost.

Ujistěte se, a dbejte na uvedenou třídu odolnosti proti větru (třída 0-3). Čím vyšší číslo, tím je markýza odolnější.

A to není jen otázka bezpečnosti, ale také životnosti. Investice do kvalitní vertikální markýzy se proto dlouhodobě vyplatí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *