Blog

screenove rolety pro pasivni domy

Screenové rolety pro pasivní domy

Určitě už jste se setkali s roletami a slunečními clonami, které fungují tak, že zvenčí vyvolávají neprůhledný dojem, ale zevnitř je skrz ně docela dobře vidět a propouštějí dostatek světla. To jsou takzvané screenové rolety neboli zkráceně „screeny“. Nejčastěji se využívají na velké okenní plochy, je ale možné je instalovat i na menší okna, světlíky a průhledy. Toto řešení se výborně hodí zejména pro takzvané pasivní domy.

screenove rolety pro pasivni domy

Co je to pasivní dům?

Tento pojem se stále častěji objevuje v moderní architektuře a stavitelství, protože přináší mnohé nezanedbatelné výhody. Právě pasivní domy jsou cestou, kterou se vydávají projektanti, kteří se snaží v rámci užívání budovy co nejlépe využívat všechny energetické zdroje. Díky tomu se obytná jednotka stává částečně nebo plně nezávislým objektem.

Pasivní dům totiž dokáže velice efektivně využívat tepelnou energii. Zjednodušeně to lze vyjádřit tak, že se jedná o budovu, u níž je důmyslným způsoben řešeno vytápění, izolace i ventilace. To v praxi znamená, že všechny aspekty jsou řešeny s ohledem na co nejnižší energetickou náročnost, způsobenou únikem energií. Takový dům mívá kompaktní tvar, díky němuž lépe udržuje teplo, je opatřen kvalitní izolací a velká okna bývají směrovaná na jih. Stejně tak ventilace je řešena s ohledem na to, aby dům dostatečně větral aniž by přitom docházelo k úniku tepla otevřenými okny. Proto i screenové rolety jsou prvkem, který se ke koncepci pasivního domu výborně hodí.

venkovni roleta s latkou screen

Zastínění screenem není na úkor vnitřního výhledu

Jedná se o jednu z variant zastínění a omezení pohledu z vnějšku do interiéru, což poslouží výborně k tomu, aby nebyli sousedé zbytečně zvědaví a nekoukali vám „do talíře“ nebo kamkoli jinam. Díky tomu, že propouštějí i při plném zatažené dostatek světla dovnitř však současně umožňují výhled, jejich obliba se proto stále zvyšuje. Nemusíte totiž při zatažení rolet nebo clon zbytečně svítit, pokud je venku dostatek slunečního světla, což se projeví i jako výrazná úspora. Ve shrnutí tedy:

  • ušetříte na energii
  • získáte ochranu proti větru, dešti, prachu i hmyzu
  • screenová roleta pomůže snížit hluk z okolního prostředí
  • světlo v místnostech můžete regulovat podle své potřeby
  • zajistíte si dostatečné soukromí
  • získáte zastínění s dlouhou trvanlivostí

Kam lze screenové rolety a clony instalovat

Screenové rolety se používají na velké i menší plochy, můžete jimi opatřit také prosklené plochy, které se neotevírají, praktické využití najdou i na pergolách a světlících. K jejich výrobě slouží speciální textilie v kombinaci polyesterových nebo skelných vláken, jsou tudíž navíc velice odolné i proti nepříznivým podmínkám. Jednosměrnou průhlednost získávají díky originálnímu způsobu uspořádání vláken. Tkanina screenových rolet v naší nabídce má toto složení:

Serge600 – 42% skleněné vlákno, potahová vrstva 58% PVC,

Soltis93 – 30% polyester, potahová vrstva 70% PVC.

Dále nabízíme rolety se zatemňovacím efektem typu SunworkerOpaque, Serge B92 Blackout a Soltis B92 Blackout.

Většinou se montují zvenku, v případě potřeby je ale jejich instalaci možné provést i zevnitř, kdy se stanou součástí interiéru.

roleta minirol ve velkem provedeni

Ovládání dává na vybranou několik variant

Nejjednodušší a nejlevnější je manuální ovládání, provádění kličkou, ovšem není to vždy úplně optimální řešení. Žádný strach, roztahování a zatahování těchto rolet i slunečních clon je možné řešit i použitím elektrického pohonu. V takovém případě můžete jít s dobou a využít nejmodernější technologie – propojení s chytrou domácností vám umožní ovládat rolety například pomocí smartphonu. Tento patentovaný systém lze potom využít i pro další bytové prvky.

Nebojte se horka ani zimy

Screenové rolety jsou řešeny tak, že pro pasivní dům nabízejí to nejlepší, co v oblasti rolet a clon najdete. Kromě kvalitního zastínění totiž část světla odrazí, část dokáží pohltit a část propustí, tudíž nehrozí přehřátí interiéru ani zbytečné úniky tepla v zimním období. Další velkou předností tohoto typu zastínění je i možnost výběru z široké palety různě designově řešených rolet v různých barvách a odstínech, to platí i o barevném sladění rámu.

Výběr provedení a řešení podle potřeby

Screenové rolety nabízíme v různých variantách provedení, takže je možné vybrat tu nejvhodnější podle místa a podmínek. Dovolte, abychom vám je alespoň ve zkratce představili:

  • Rolety LOCKSCREEN jsou pevně uchycené ve speciálních vodicích lištách, tudíž se hodí především do míst, kde budou vystaveny působení silného větru a nepříznivým povětrnostním podmínkám, nejčastěji to bývá na severní straně domu. Po stažení slouží tato roleta i jako ochranná síť proti obtížnému hmyzu. S tímto modelem rolet a clon s můžete setkat i pod označením ZIPSCREEN a hodí se k montáži na velká i menší okna. V provedení Fasade Lockscreen je roleta dodávána se zaomítacím pouzdrem.

 

  • Roleta CABLESCREEN je řešena poněkud odlišně, místo vodicích lišt jsou u tohoto modelu totiž použita lanka, která vedou spodní lištu. Napínací mechanismus je umístěn na podlaze nebo na okně. Velkou výhodou je i to, že výhled z okna není ničím rušen, protože tenké nerezové lanko prakticky není vidět.

 

  • U rolety MINIROL SCREEN je látka rolety volně napjata mezi spodní lištou a navíjecím boxem, kdy spodní lišta může být skrytá ve spodním lemu látky.

Nezapomínejte na pergolu!

Jako doplněk pro pergolu se skvěle hodí screenová roleta, instalovaná jako boční clona. Nejenže bude pergola vypadat elegantně, ale současně se zvýší i pobytový komfort. Při správné instalaci není navíjecí hřídel prakticky vidět, je totiž uložena do nenápadně řešeného boxu, který svým vzhledem nebude nijak rušit. Boční screeny zastíní prostor pergoly a díky uchycení ne nebudou ani ve větru přetáčet, jako bonus zabrání přístupu obtížného hmyzu.

screenova roleta do pergoly

Na vlastní oči

Jak namontované rolety vypadají a jak fungují se můžete na vlastní oči přesvědčit, pokud se zajdete podívat do našeho vzorového domu v Těškově u Rokycan.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *