Blog

moderní stínění na terasu

Stínění na terasu – 9 skvělých nápadů

Když je teplé počasí, není nic hezčího, než snídat na terase vlastního solidního domu nebo strávit odpoledne na balkóně s dobrou knihou. Ale samozřejmě se nechcete spálit na žhnoucím slunci. Ať už na zahradu, terasu nebo balkon – ochrana proti slunci je ve vašem domě rozhodně nezbytností.

Stínění na terasu by mělo být nejen funkční, ale také stylové a ladit s domem. Shrnuli jsme pro vás našich 9 nejlepších nápadů na ochranu před sluncem, se kterými si užijete léto na vlastní terase a zahradě!

stínění na terase

Slunečníky, markýzy a podobně by měly poskytovat především stín, už jen ze zdravotních důvodů. Každý přece už dávno ví, že spálení od slunce není nic zanedbatelného! Sluneční UV paprsky ale mohou napáchat ještě větší škody. Některé změkčovadla z plastů se rozpouštějí například v zahradním nábytku, takže židle, lehátka a stoly časem nejen ztratí barvu, ale také zkřehnou a rozpadnou se.

slunečníky a markýzy

Většina druhů dřeva také vůbec nemá ráda přímé sluneční záření – proto by měly dostat jednou ročně nový ochranný nátěr. Místnosti na terase nebo balkoně se na slunci přes okenní a dveřní tabule enormně přehřívají.

Dobrá ochrana před sluncem zde také poskytuje stín a zajišťuje, že teploty v obývacím pokoji nebo ložnici, možná i v celém domě, je na únosné úrovni. Nejkrásnější letní den má i své jisté „vedlejší účinky“. Tomu všemu musí odolat dobrá sluneční ochrana domu.

venkovní markýzy na terase

NAŠICH 9 NEJLEPŠÍCH TIPŮ PRO ZASTÍNĚNÍ TERASY

Nezáleží na tom, zda chcete zastínit svou velkou terasu doma nebo svůj docela malý, jemný balkon – na všechno existuje dokonalé řešení ochrany proti slunci. Výběr materiálů a designů je obrovský pro každý vkus.

1. SLUNEČNÍK

Klasika, pokud jde o ochranu před sluncem, nabízí téměř nekonečný výběr tvarů a barev. Na balkon se většinou hodí spíše obdélníkový slunečník vhodné velikosti. Ujistěte se, že držák lze ohnout tak, aby byla zachována účinná ochrana, i když slunce svítí ze strany.

Malým balkonům většinou nejlépe poslouží takzvaná poloviční zástěna. Tu lze umístit přímo ke stěně a zajišťuje tak nepřetržité zastínění. Kulaté slunečníky jsou ideální na větší balkóny nebo terasy. Pokud máte doma hodně místa, měli byste se rozhodnout pro konzolový slunečník. Tedy modely, u kterých se látková střecha volně houpe na bočním rameni.

2. SLUNEČNÍ PLACHTA

Čtvercové, obdélníkové, jako rovnoramenný trojúhelník – sluneční plachty bodují při výběru tvaru, velikosti a materiálu. Protože se většinou jednoduše připevní na dům a sloupky pomocí háčků a oček, jsou extrémně variabilní a levná alternativa. Lze je použít k zastínění malých balkonů i velkých teras.

3. NÁSTĚNNÉ KAZETOVÉ MARKÝZY

Kazetové markýzy jsou většinou top volbou jak na balkon, tak na terasu. Díky moderním materiálům a designu se dají přizpůsobit každé domácnosti a každému vkusu.

Nejčastěji se používají kazetové nebo polokazetové markýzy. Stále častěji se také kupují markýzy s kloubovým nebo padacím ramenem. Obvykle se připevňují na stěnu a podle potřeby se vysouvají a zasouvají buď ruční klikou nebo luxusní verze pro větší plochy elektricky.

kazetové markýzy Stobag

SAMOSTATNĚ STOJÍCÍ MARKÝZY

Jsou přenosné a lze je postavit i na zahradu , když se koná párty s hosty. Díky této flexibilitě jsou u majitelů domů stále oblíbenější.

samostatně stojící markýza

5. SVISLÉ MARKÝZY

Když je slunce kolmo, balkón nad vámi poskytuje dostatek stínu, ale odpoledne jste vystaveni horku bez jakékoli ochrany? Pak je pro vás vertikální markýza tou správnou volbou! Lze je připevnit buď na okno pro ochranu před sluncem v interiéru nebo na speciální rám na balkon či terasu. Taková boční markýza tak nabízí ochranu před sluncem, ochranu soukromí a ochranu před větrem v jednom.

boční markýza Stobag

6. PERGOLA

Každý dům dostane noblesní nádech s krásnou pergolou. Vzhledem k tomu, že pergoly jsou volně stojící, to znamená, že nemusí být nutně připevněny k fasádě domu, jsou ideální pro terasy všech velikostí. Jako markýza má pergola navíc tu výhodu, že ji lze zasunout a vysunout a poskytuje stín přesně tehdy, kdy má.

terasová pergola Stobag

7. BALDACHÝN

Pokud si chcete nejen užít dokonalou ochranu před sluncem, ale také chcete sedět venku v mírném dešti, je pevná terasová střecha tou nejlepší volbou. Variace sahají od dřeva přes plast až po skleněnou střechu, která je pokryta pruhy látky, bambusu nebo došky. Při plánování domu je třeba vzít v úvahu pevnou střechu.

pergola s baldachýnem

8. LAMELOVÁ STŘECHA

Jedná se o speciální variantu terasové střechy, která je poněkud nákladná. Jednotlivé lamely ze skla nebo hliníku jsou namontovány na rámu a lze je elektricky otevírat a zavírat. Jsou odolné proti dešti za špatného počasí a poskytují stín, když svítí slunce.

lamelová střecha na terasu

9. POPÍNAVÉ ROSTLINY

Zarostlá pergola je ideální pro milovníky přírody jako ochrana před sluncem. Důležité je zajistit vedení popínavých rostlin například přes mřížku nebo lehké drátěné pletivo. Sem se hodí pouze rostliny, které se cítí dobře i na intenzivním slunci. Patří mezi ně plamének, vinná réva nebo břečťan.

Ať už jde o slunečník, sluneční plachtu nebo pergolu – ideální ochranu proti slunci lze najít pro každý vkus a každý rozpočet!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *