Blog

posuvné zastřešení terasy WAREMA

Máte terasu? Poradíme jak na posuvné zastřešení

Trávíte rádi čas venku za slunečných i deštivých dnů? Máte terasu nebo si ji plánujete postavit? Vhodné zastřešení konstrukce zajistí, že nám UV záření v horkých dnech ani déšť neublíží. Krytá terasa může být ideálním místem pro trávení času s rodinou a přáteli, ale také pro práci!

Postavit střechu nad terasou však může být docela problém. Často se ptáme, jaká střešní konstrukce bude nejlepší? Z jakého materiálu by měla být střecha? Fungovala by lépe stálá střecha, nebo se vyplatí investovat do stahovací střechy či zahradního slunečníku? Odpovědi na tyto a další otázky, které vás zajímají, najdete v tomto článku. Určitě se na to podívejte!

posuvné zastřešení terasy WAREMA

Krytá terasa – proč se vyplatí?

V našem klimatu je počasí proměnlivé. I když si zrovna užíváme slunečních paprsků, neznamená to, že za pár chvil nezaprší. Zastřešení terasy nám dává komfort užívání tohoto prostoru i za nepříznivého počasí.

Zastřešení terasy navíc ochrání náš zahradní nábytek a rostliny před měnícími se povětrnostními podmínkami. Je také stylovým zakončením našeho relaxačního prostoru. Pokud se rozhodneme pro baldachýn, splní svou funkci i na podzim, protože ochrání interiér před padajícím listím a větvičkami a ochrání podlahu před dešťovými kapkami.

Zastřešení terasy baldachýnem WAREMA

Dobrou volbou jsou baldachýny, které neprosáknou a jsou vybaveny systémem odvodu vody. Ne každé řešení však bude možné na dané terase realizovat. Pamatujme na to, že konstrukce naší střešní konstrukce by měla být především bezpečná.

Zastřešení terasy béžovým baldachýnem

Zastřešení terasy – jaký typ zvolit?

Než zvolíme vhodnou střešní konstrukci, musíme zvážit, jaký rozpočet můžeme na takovou stavbu terasy vyčlenit . Střecha může být samonosná, připevněná ke stěně budovy pomocí vhodných kotev, ale může být také podepřena na speciálních tyčích. Zatímco střechu na kůlech by měli vyrobit odborníci, výběrem malých přístřešků připevněných ke stěně si je můžeme nainstalovat sami.

oblouková markýza a pergola jako posuvné zastřešení terasy

Pokud jsme ve fázi návrhu nebo plánujeme rekonstrukci bytového domu, bude dobrým řešením i prodloužení střechy nad terasou. Při návrhu domu nebo přestavbě stavby vezměme v úvahu naše plány na stavbu a zastřešení terasy. Taková střecha nás ochrání před prudkým sluncem, deštěm a mnoha dalšími povětrnostními jevy. Toto řešení však není bez nevýhod. Střecha natažená z domu přes terasu může vrhat stín na místnosti uvnitř (zejména pokud je terasa umístěna na severní straně), proto se vyplatí dbát na to, aby podkrovní pokoje měly okna na jiné strany. Do interiéru se tak dostane více slunečního záření.

Zastřešení terasy u domu pomocí stahovací střechy

Zajímavým řešením může být instalace přístřešku z lehkého, téměř průhledného materiálu, jako je komůrkový polykarbonát. Dobré je také použít pevný polykarbonát. Polykarbonátové desky jsou lehké a propustí trochu více světla. Pokud však vlastníme dům v moderním stylu, měli bychom uvažovat o prosklené střeše. Tato forma střechy dokonale doplní styl celého domu a vytvoří jedinečnou atmosféru. Sklo určené na střechu je velmi bezpečné a odolné vůči měnícím se povětrnostním podmínkám.

prosklená pergola WAREMA

Z hlediska prosvětlení interiéru stojí za zvážení například pouze lokální zastřešení plochy. Pokud chceme, aby byla část terasy více prosluněná, můžete zvážit pořízení zahradního slunečníku nebo investici do terasové pergoly . Dobrou volbou bude také instalace markýzy , kterou lze kdykoliv rozložit a složit.

Kazetová markýza pro zastřešení teras

Zastřešení teras a podlahy

Další důležitou věcí, kterou je třeba pamatovat, je výběr správné podlahy. Pokud je terasa situována na jižní nebo západní stranu, můžeme volit mezi dlažbou, dřevem, kamenem a dalšími materiály.

Problém může nastat, když se naše relaxační zóna nachází v podkroví na severní straně a zvolíme částečné zakrytí plochy. Na terasu bychom pak neměli pokládat dřevěné podlahy, protože kvůli zastínění nemusí dřevo po dešti pořádně vyschnout.

Pokud však toto místo řádně zastřešíme a nainstalujeme střešní odvodňovací systém a podlahu máme dobře naimpregnovanou, můžeme zkusit vyrobit dřevěnou podlahu i ze severu.

pergola WAREMA s odvodněním

Kolik stojí posuvné zastřešení terasy?

Investiční náklady budou záviset na použitých materiálech, zastřešené ploše a na tom, zda si práci provedeme sami nebo budeme vyžadovat odbornou pomoc. Rekonstrukce střechy bude jistě jedním z nejdražších řešení, takže pokud nejsme ve fázi návrhu domu nebo neplánujeme zásadní rekonstrukci, vyplatí se využít o něco levnější varianty. Použití polykarbonátových desek může být skvělým řešením!

cena posuvného zastřešení terasy

O něco dražší variantou bude skleněné zastřešení. Mezi levnější řešení patří pořízení zahradního slunečníku nebo montáž zahradní markýzy či stínící plachty na stěnu domu. Ochrana v podobě markýzy nebo deštníku bude skvělá ve slunečných dnech, ale ne vždy nás ochrání před deštěm. Pokud se rozhodneme pro pohyblivou stříšku, vyplatí se zvolit voděodolný technický materiál.

skleněné zastřešení teras s pohyblivým stíněním

Střecha nad terasou a stavební zákon

Zastřešení terasy nevyžaduje povolení, pokud nezvětšuje stávající dopadovou plochu budov. Pokud tedy stavba nezvětší plochu, nemusíme žádat o povolení rekonstrukce. Navíc zastřešení terasy lze zařadit i mezi drobný architektonický objekt a nebudeme pak potřebovat stavební povolení.

pohyblivá střecha nad terasou

Jak zařídit terasu v podkroví?

Z podkrovní terasy bývá krásný výhled. Proto stojí za to učinit toto místo mimořádně útulným a povzbuzujícím trávit čas venku. Bude dobré se vybavit zahradním nábytkem, ozdobit prostor zelenými rostlinami a umístit pár luceren nebo svíček.

Zajímavým nápadem bude nákup přikrývek a polštářů, které v chladnějších dnech poskytují dodatečnou ochranu před chladem. Měli byste také zajistit dostatečné osvětlení. Solární lampy nebo svítidla na baterie budou skvěle fungovat a dodají prostoru neuvěřitelné kouzlo.

vybavení pod pergolou

Terasu můžeme zastřešit z mnoha různých materiálů. Pamatujte však, že některé střechy mohou zastínit interiér, což může být nepříjemné, zejména v zatažených dnech. Pokud se tedy rozhodneme prodloužit střechu od domu, vyplatí se do podkrovních místností umístit další okna, která dovnitř propustí více světla.

Na zastřešení podkroví můžeme použít i jiné materiály, např. polykarbonát nebo sklo. Pokud však chceme pouze částečné zastřešení, dobře poslouží pergola, zahradní slunečník nebo stínící plachta . Takové krytiny však nezaručují ochranu před dešťovými kapkami, takže pokud nechceme příliš zasahovat do konstrukce domu, bude dobrým řešením zvolit rolovací stříšku z voděodolného technického materiálu. Bez ohledu na to, jaký typ zvolíme, pamatujte, že naše bezpečnost je naší prioritou. Některé formy zastřešení teras budou vyžadovat specializované znalosti, proto se vyplatí využít pomoci profesionálů a naplno si užít bezpečnou zastřešenou terasu.