Průvodce při výběru markýzy – typy markýz
Ať už terasa, balkon nebo zimní zahrada: Pokud jde o zastínění, venkovní markýzy jsou nepostradatelné. Zajišťují účinnou ochranu proti slunci , jsou designovými prvky a vytvářejí jedinečnou atmosféru. V závislosti na požadavcích a okolnostech lze markýzy použít mnoha různými způsoby, protože kromě klasické markýzy s kloubovým ramenem existuje mnoho dalších typů markýz pro různé oblasti použití.
Ale jaké jsou rozdíly? Jak se rozhodnout, která markýza je pro vaše potřeby nejlepší? A na co se která markýza hodí? Od kazetových markýz po vertikální markýzy: nejdůležitější typy markýz na první pohled.
Markýza s kloubovým ramenem: Klasika mezi markýzami
Jednoznačně nejoblíbenějším modelem pro zastínění teras je markýza s výklopným ramenem . Za svůj název vděčí inteligentní technice mechanického skládání, kdy se látka markýzy odvíjí a natahuje pomocí dvou nebo více kloubových ramen. Tento osvědčený princip zajišťuje velký pád a bez dalších podpěr. Látka markýzy je nesena přes kloubová ramena a opticky se tak tyčí nad terasou. Samotný potah markýzy je navinut na rolovací trubce. U markýz s kloubovým ramenem se roletka a držák kotví ke stěně domu, proto se většinou používají k zastínění teras na straně domu.
Konstrukčně se rozlišují markýzy otevřené, polokazetové a kazetové. Všechny typy markýz s kloubovým ramenem mají společný inteligentní mechanismus napínání látky pomocí kloubových ramen.
Otevřené markýzy a polokazetové markýzy
U markýzy s otevřeným kloubovým ramenem nejsou roleta , látka markýzy a mechanismus zakryty kazetami nebo pouzdry, ale jsou volně namontovány na stěně domu. Konstrukce markýzy zůstává otevřená a viditelná, díky čemuž je více vystavena povětrnostním vlivům. Často se montuje pod přesahy střechy, čímž poskytuje otevřené markýze určitou ochranu.
V dnešní době se však markýzy často kombinují s pouzdrem. U polokazetové markýzy je látka markýzy chráněna shora a ze strany například polootevřeným pouzdrem z hliníku. U polokazetové markýzy zůstává spodní strana otevřená a mechanika viditelná. Pouzdro, které je ze tří stran uzavřené, chrání především látku markýzy, ale mechanismus pod ním je díky pootevřené kazetě také méně vystaven vlivům, jako je vlhkost a sníh.
Kazetové markýzy: Celoobvodová ochrana
Na rozdíl od polokazetové markýzy je u kazetové markýzy celá konstrukce markýzy po celém obvodu chráněna pouzdrem. Po zavření markýza včetně látky a mechanismu zmizí v robustní kazetě, která je nenápadně připevněna přímo ke zdi domu.
Kazetové markýzy jsou považovány za prémiový model mezi markýzami s výklopným ramenem a jsou o něco dražší ve srovnání s markýzami otevřenými nebo polokazetovými. Vzhledem k účinné ochraně konstrukce jsou kazetové markýzy většinou odolnější.
Látka markýzy si déle zachová původní barvu, je chráněna před vlhkostí a z toho vyplývajícím poškozením. V uzavřeném pouzdře je uložen i mechanismus kloubových ramen, takže markýza je zejména v zimě spolehlivě chráněna před povětrnostními vlivy.
Vertikální stínění vertikálními markýzami
Svislé markýzy zajišťují tzv. vertikální zastínění. Jak název napovídá, nejsou vysunuty horizontálně, ale vertikálně, podobně jako roleta. V kombinaci s klasickou markýzou poskytuje svislá markýza stín například, když je slunce nízko na obloze.
Vertikální markýzy lze velmi dobře instalovat i před okna a díky své sluneční a UV ochraně významně přispívají ke klimatizaci interiéru. Vertikální markýzy se také často používají pro boční ochranu soukromí, například ze sousední nemovitosti.
Ochrana soukromí a proti slunci zajistí boční markýzy
Boční markýzy jsou účinnou boční ochranou proti slunci a zajistí vaše soukromí . Na rozdíl od vertikálních markýz se látka nerozvine vertikálně, ale horizontálně. Boční markýza se připevňuje přímo na stěnu domu a lze je podélně vysunout. To umožňuje efektivní zastínění postranních ploch balkonů a teras náročných na slunce.
Boční markýzy navíc poskytují velmi dobrou ochranu soukromí, kterou lze flexibilně nastavit. Boční markýzy se zpravidla instalují do pouzdra odolného proti povětrnostním vlivům, takže při zavření nenápadně a téměř neviditelně zapadnou do fasády.
Pro velké plochy: terasové markýzy
V klasickém slova smyslu je terasová markýza prvkem protisluneční ochrany, která se montuje na terasu jako spodní nebo čelní konstrukce.
Markýzu lze připevnit na fasádu ze strany domu, proto může někdy působit jako samostatně stojící. Její konstrukce, které spočívají na podpěrách, a proto mohou být teoreticky libovolné velikosti. Terasové markýzy jsou proto vhodné zejména na větší terasy a venkovní posezení, protože umožňují větší hloubky pádu než u běžných markýz s výklopným ramenem.
Stínění a klimatizace: markýzy pro zimní zahrady
Díky speciální konstrukci poskytují markýzy na zimní zahrady zastínění větších prosklených ploch, jako jsou zimní zahrady nebo zastřešení terasy se skleněnými vložkami. Markýza na zimní zahradu, přizpůsobená stavebním podmínkám, poskytuje individuální a účinné zastínění. Markýza se montuje buď zevnitř pod prosklenou střechu nebo zvenku na prosklenou střechu. Vnitřní, tzv. pod skelní stínění má tu výhodu, že je markýza lépe chráněna.
Zejména v zimních zahradách s celoobvodovým zasklením často není zastínění na střeše dostatečné. Zimní zahrada se totiž může přes boční prosklení a přední část rychle a nepříjemně vytopit. Dodatečné použití vertikálních a bočních markýz je ideální pro spolehlivé zastínění zimní zahrady a účinnou klimatizaci. Ty lze flexibilně využívat v závislosti na poloze slunce a zajistit optimální klima v zimní zahradě v kteroukoli roční dobu.
Obsluha a pohon markýz
Bez ohledu na to, v jaké oblasti a jaký typ markýzy se používá, existují v zásadě dva způsoby ovládání markýz. Tradičně pomocí ruční kliky nebo pomocí elektromotoru. Dnes se používají především markýzy s elektrickým pohonem. Elektromotor lze ovládat různými způsoby. Klasicky je napevno instalován vypínač, kterým lze motor ovládat.
Na druhou stranu je pohodlnější použít bezdrátové dálkové ovládání. Pokud je elektromotor vybaven rádiovým vysílačem, lze markýzu také integrovat do stávajícího prostředí chytré domácnosti a ovládat ji prostřednictvím centrálního řídicího systému domácnosti nebo chytrého telefonu a tabletu.
Větší ochrana díky chytrým chráničům
Markýzy jsou někdy citlivé na vlhkost a vítr. Vysunutá markýza většinou odolá určitému množství srážek a síle větru, ale při silných bouřkách může dojít k rychlému poškození markýzy například poškozením vlhkosti a nahromaděním vody v látce markýzy nebo poškozením mechanismu kloubového ramene silným větrem.
Aby se těmto případům předešlo, stále častěji se používají inteligentní strážci. Jedná se o malá čidla, která jsou připojena k pohonu markýzy a automaticky reagují na povětrnostní události.
Například dešťový senzor registruje srážky a automaticky stáhne markýzu, když prší. Monitor větru naopak reaguje na silnější vítr, takže při bouřce se markýza automaticky stáhne.
Sluneční hlídač zajišťuje v létě účinné stínění a zabraňuje tak přehřívání vnitřních místností. Když slunce dosáhne stanovené úrovně, sluneční senzor zajistí automatické vysunutí markýzy, což zajistí klimatizaci interiéru, i když není nikdo doma.
Tyto praktické senzory lze volitelně kombinovat s markýzami a v případě potřeby je lze také integrovat do stávajícího systému domácí automatizace. Markýza je trvale a spolehlivě chráněna integrací inteligentních monitorů počasí. Ke klimatizaci domu navíc významně přispívá zastínění, které se pružně přizpůsobuje příslušnému počasí.